Duben 2015

Zmizelá - kniha plná zvratů a napětí.

13. dubna 2015 v 18:42 | Dívka. |  Deník knihomola.
Gillian Flynn-Zmizelá (Gone Girl)

Na knihy Gillian Flynn jsem narazila náhodou v jednom časopisu, na takové té stránce s reklamami. Jejich popis mě dost zaujal a tak jsem chtěla nějakou její knížku zkusit. Zanedlouho se objevil trailer na film Zmizelá a já jsem hned šla do knihkupectví, abych si knihu koupila.
I když se říká, abychom nesoudili knihu podle obalu, mě Zmizelá na první pohled zaujala právě obalem, který se mi opravdu líbí. Je jednoduchý, nic přeplácaného, dobrá volba barev. Prostě pěkná grafická práce.
Doma jsem knížku otevřela a po pár strákách mě naprosto pohltila. Přečetla jsem jí za jediný večer a myslím, že jejích cca 500 stránek je nejspíš můj rekord.
Flynn mě jako čtenáře dokázala naprosto zmást. Jako správný knihomol jsem si svoje konspirační teorie začala tvořit už po několika stránkách, ale ani jedna nebyla správná. Naprosto neočekévané rozuzlení mi skoro vyrazilo dech. Flynn s vámi bude manipulovat až bude vaše mysl tak zmatená, že nebudete vědět, čemu vlasně věřit. Moje sympatie a antipatie k postavém se v průběhu čtení měnily jako aprílové počasí.
Ve Zmizelé najdete velmi dobře propracované postavy, které si na jedné stránce oblíbíte a na druhé je budete nanávidět.
Nejvíc mě asi zaujala Amyina vypočítavost, trpělivost a smysl pro detail. To jakou si dala práci s pomstou. Jak dokázala nastražit všechny stopy tak, aby ukazovali na Nicka. Všechno měla do puntíku promyšlené. Nejvíc mě asi dostala její historka s těhotenstvím a to, jak ho potvrdila. Na konci jsem ale opravdu doufala, že za to všechno zaplatí.
Kniha se mi dobře četla, není nijak náročná. Myslím, že pro někoho můžou být jisté pasáže trochu zdlouhavé a nudné. Střídají je však napínavé části, které opravdu stojí za to.
Film mě ve srovnání s knihou trochu zklamal, čekala jsem trochu lépe zpracovanou atmosféru. Ale kdybych neznala knihu, myslela bych si, že je opravdu dobrý. Proto pokud nejste čtenářský typ, film mohu jen doporučit.


Dívka.

Velikonoce nejsou zlo.

4. dubna 2015 v 14:27 | Dívka. |  Výlev mozku.
Určitě už jste někde slyšeli/četli názor, že Velikonoce jaksi podporují týrání žen. Podle mě je tohle jen nesmyslná myšlenka lidí, kteří už neví na čem by našli něco špatného. Kdo chce, ať Velikonoce slaví, kdo ne, ať neslaví, nikdo do toho nikoho nenutí.
A že se vám nelíbí bití žen? Pointou Velikonoc není (překvapivě) zmlátit holku až z toho má modřiny. To dělají jen někteří blbci, kteří neznají míru. U nás se vždy jen symbolicky bouchlo po zadku a konec. Žádná bolest ani násilí z toho rozhodně nebylo.
Navíc se mi zdá celkem pěkné, když se chlap trošku potrápí pletením pomlázky, kterou plete v podstatě kvůli vám, ženy, aby vás měl čím tzv. vyšlehat. Tedy pokud si jí nekoupí v Lidlu nebo jiném obchodu. To se mi nelíbí. Proč jenom ženy by si měli dávat práci s barvením vajíček (i když i ta už se dají koupit) a připravováním jídla? Ať taky muži ukáží trochu své zručnosti.
Myslím, že Velikonoce jsou nedoceněný a krásný svátek. Mám ráda takové ty 'staromódní' Velikonoce. Bez čokoládových zajíců a přehnatě kýčovitých umělých ozdob. Moji rodiče jsou věřící a proto se u nás doma bral tento svátek velmi vážně. Chodili jsme do kostela atd. Já věřící nejsem a tak jsou pro mě Velikonoce hlavně oslavou jara. Začínají rozkvétat květiny a stromy, všechno po zimě začíná být barevnější a veselejší. Přichází první slunečné dny a já mám opět šanci načerpat trochu energie ze slunce.
Už odmala jsem milovala zdobení vajíček a to mi zůstlo dotěď. Ráda zkouším nové techniky a vzory. Letos jsem si nakoupila barevné laky na nehty a vyzkoušela jsem mramorování na vyfouklých vajíčkách. Myslím, že se mi celkem povedly a už zdobí několik rozkvetlých větviček v kuchyni.
Užijte si Velikonoce a neprovozujte mnoho 'domácího násilí'.


Dívka.