Kdo nezažil nepochopí.

6. dubna 2016 v 15:47 | Dívka. |  Téma týdne.
Nacházím se ve stádiu života, kdy se mé myšlenky pomalu, ale jistě třídí. Alespoň si tak připadám. Konečně začínám vědět co chci.
S utřizováím myšlenek mi hodně pomohla moje psycholožka. Tato paní si prošla tou samou nemocí jako já. Deprese, biopolární porucha a ty ptákovinky okolo, které k tomu patří.
Díky tomu mi byla vždycky schopná poradit, protože mě dokázala pochopit. Vždycky přesně věděla jak se cítím. Sama se tak totiž kdysi cítila taky.
Psychologové se obvykle pacientům takto nesvěřují, ale moje psycholožka už mě skoro rok neléčí, protože se náš profesionální vztah přehoupl spíše do vztahu kamarádského a jak možná víte, doktor by neměl léčit své blízké.
Teď je to spíš moje kamarádka, se kterou ráda zajdu na kávu a přijdu si k ní pro dobrou radu.
Co chci ale říct je, že pokud má být psycholog opravdu dobrý, měl by si nějakou psychickou nemocí projít. Neumím si představit, jak by mě mohl pochopit člověk, který si nikdy ničím takovým neprošel. Nikdy neměl deprese ani úzkosti. Všechno to zná jen z knih.
Teoretická znalost podle mě nestačí.
Neumím o svých pocitech mluvit, nedokážu je vysvětlit. Tak jak by mě mohl pochopit člověk, který tohle nikdy nezažil?
Psychologie je těžký obor, který není pro každého. Na jednu stranu mi připadá super pomáhat ostatním lidem s jejich psychyckými problémy, ale já sama bych nedokázala nebýt vztahovačná a nejspíš bych pak dostala deprese z depresí cizích lidí. Prostě bych to neustála.
Dobrého psychologa si představuji jako psychicky silného jedince, který si prošel svými problémy a dokáže se tak víc vcítit do pacientů a předat jim nějaké rady, které třeba pomolhly jemu.
Rozhodně nechci říct, že všichni lidé, kteří mají psychické problémy by se teď měli sebrat a jít studovat medicínu. Jak jsem již psla, tento obor není pro každého. Ale když existuje lidský jedinec, který své psychické problémy překonal a je ochotný se k nim vracet prostřednictvím problémů cizích lidí... Smekám před ním.

Dívka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama